Proje Planlaması

Kurulum hakkında detaylı bilgi için Güneş Enerjisi Santrali Kurmak yazımızı okuyabilirsiniz

  • Proje Planlaması: GES projenize başlamadan önce, detaylı bir araştırma ve proje planlaması yapmanız gerekmektedir.
  • Finansman Bulma: GES projeleri yüksek başlangıç maliyetlerine sahip olabilir. Bu yüzden uygun finansman seçeneklerini araştırmak önemlidir.
  • Lokasyon Seçimi: Güneş enerjisi verimliliği açısından uygun bir lokasyon seçmek projenin başarısı için kritik öneme sahiptir.

Simülasyon

Yatırımcılar, yatırımlarını yapmadan önce hangi bölgeye kurulum yapması durumunda sistem veriminin yüksek olacağı, yıllık enerji üretimlerini, amortisman süresini, sistemdeki kayıplarını ve nakit akışlarını görmek istemektedir. Yatırımcının bu talepleri Pvsyst, Pvsol, PVGIS vb. programlar aracılığıyla karşılanabilmektedir.

Çağrı Mektubu

Çağrı Mektubunun alınmasındaki amaç başvurulan Güneş Enerjisi Santrali kurulumu yapmak isteyen gerçek ya da tüzel kişiliğin yönetmelikte belirtilen kriterlere, kurulum yapılmak istenen alanın teknik şartlara uygun olup olmadığını teyit etmektir.

ÇED Raporu

Projesini hayata geçirmek isteyen işletmelerin ÇED raporu alarak bakanlıkça belirlenen formatı yerine getirmesi istenmektedir. Bu rapora istinaden yapılacak faaliyetin veya gerçekleştirilecek projenin çevreye vermesi muhtemel zararları araştırılmakta ve yetkili mercilere sunulmaktadır.

Kurulum

  • İşletmenin tüketim gücü kadar çatı veya arazi GES kurabilme imkanı vardır.
  • GES’in tüketim tesisiyle aynı dağıtım bölgesinde olması yeterlidir. Aynı dağıtım bölgesinde tüketim tesisinden farklı bir ilde de arazi üzeri GES kurulabilir.
  • Üretilen enerji öncelikli olarak tüketim tesisinin tüketiminde kullanılır, tüketim fazlası elektrik mahsuplaşmayla tüketim tarife fiyatından satılabilir.
  • Şu anda ticarethaneler için vergi ve sistem kullanım bedelleriyle birlikte tüketim bedelleri (1,8 TL) 180 krş./kwh mertebesindedir.
  • Mahsuplaşmalar aylık olarak yapılmaktadır.

Bakım

GES Bakım ve Onarım işlemi güneş santralinizin ömrünü uzatan ve verimini artıran en önemli çalışmaların başında gelmektedir. Güneş panellerinin ömrü ortalama 25 yıl olarak belirtilmekle birlikte kullanıma göre bu süre kısalıp 15 yıla düşebildiği gibi iyi bir bakım programı ile 35 yıla kadar çıkabilmektedir.

 

Güneş santrali kurulur iken yapılan ince çalışmalar, en iyi paneli en ucuza bulmak için gerçekleştirilen araştırmalar ne yazık ki GES bakımı için yapılmamaktadır. En kaliteli panel bile bakım yapılmaz ise ömrü fabrikanın verdiği süreyi görmeye yetmez. Zaman geçtikçe güneş panelleri, kablolar, inverterler hatta konstrüksiyonlar da yaşlanmakta ve performans kaybı yaşamaktadır. Bu nedenle GES bakımı sistem kalitesi kadar önemlidir.

Cart

No products in the cart.

Create your account